Droga św. Jakuba – Camino de Santiago
to szlak pielgrzymkowy do katedry Santiago de Compostela w Galicji w Hiszpanii, gdzie według legendy znajduje się grób św. Jakuba Apostoła zwanego Starszym. W 1986 r. Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy Europy. W 1993 r. Camino de Santiago zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wielkopolska Droga św. Jakuba
biegnie od Mogilna przez Wschowę do Głogowa razem z Camino Polaco (Ogrodniki – Mogilno) i Dolnośląską Drogą św. Jakuba (Głogów – Zgorzelec) – tworzą swoistą autostradę wśród sieci szlaków jakubowych w Polsce. Te drogi wraz z Pomorską Drogą św. Jakuba oraz Via Regia w roku 2017 zostały włączone do sieci Europejskich Szlaków Kulturowych.
Wschowski odcinek drogi
to zaledwie maleńki fragment z 235 kilometrowej Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba. Na terenie Wielkopolski szlak oznaczony jest symbolem białej muszli z wpisanym czerwonym krzyżem. Tędy przebiegała prastara droga łącząca południe z północą, Czechy, Łużyce, Śląsk z Wielkopolską. Pielgrzym spotka na niej wieże świątyń, przydrożne kapliczki, krzyże drewniane, kamienne o charakterze pokutnym, cmentarze, alej drzew, piaszczyste trakty wśród pól. To Droga Zrozumienia przeszłości, obraz koegzystencji wielu religii, kultur, narodów na pograniczu Polski. Uważny wędrowiec zauważy jej urok, niepowtarzalną urodę obszaru pogranicza, onegdaj swoistej Bramy Europy.
Krajobraz Wysoczyzny Leszczyńskiej dostarczy wielu bodźców dla wszystkich zmysłów – uwiedzie śpiewem ptaków, podmuchem wiatru, szelestem liści, zapachem kwitnących drzew i krzewów.
Na trasie wschowskiego odcinka zachowały się wyjątkowe pomniki sakralne i świeckie – świadectwa bogatej wielowiekowej historii ziemi wschowskiej.