Usytuowany jest przy ul. Powstańców Wielkopolskich i stanowił przez wieki dumę miasta. Bezcenny zabytek stanowi ślad bogatej historii miast polskich. Został utworzony z dwóch zakupionych domów mieszczańskich w 1604 r. Luteranie po utracie fary (posiadali ją w latach 1555-1604) zorganizowali Dom Boży przy Bramie Polskiej, adaptując na dzwonnicę szesnastowieczną basztę. Historia jego powstania owiana jest legendą. Budowniczym pierwszego kościoła był Hans Grantz z Osowej Sieni.
nadał świątyni, podczas pierwszego nabożeństwa (25 XII 1604 r.) wyjątkowe imię, nie spotykane w Polsce i Europie – Żłóbek Chrystusa. Wschowski Żłóbek Chrystusa płonął w 1644 i 1685 roku. Dzisiejszy wygląd nadała mu odbudowa po 1685 roku. We wnętrzu nakrytym płaskim stropem drewnianym wspartym na trzech kolumnach korynckich znajdują się trzy piętra empor umieszczonych na południowej i północnej ścianie kościoła, które umożliwiały udział w nabożeństwie nawet dwóm tysiącom wiernych. Dzięki fundacji wnuka sławnego pastora – Valerio Herbergera ( zm.1641) powstała przy kościele znana biblioteka (budynek przy północnej ścianie świątyni).
Podczas badań archeologicznych we wnętrzu, w latach 2004-2005, odkryto kryptę grobową Zofii Radomickiej z Ujejskich (zm. 1628). Odnaleziona trumna zmarłej była ozdobiona kunsztownymi okuciami, krucyfiksem, tablicą epitafijną i medalionami z herbami rodziny.