Osowa Sień

Osowa Sień

Osowa Sień

Pierwsza wzmianka

o wsi nazywanej Rudegeri villa pochodzi z 1325 r. Polska nazwa wywodzi się od nazwiska właścicieli ziemskich, rodziny Ossowskich herbu Awstacz. Niedaleko wsi, ok. 1 km na północ, przebiegała po 1919 r. granica polsko-niemiecka. Obecnie wieś Osowa Sień jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi mijana wcześniej na szlaku miejscowość Wincentowo.

Czasy współczesne, powojenne

W czasach współczesnych, powojennych wieś kojarzona jest głównie z Państwowym Ośrodkiem Hodowli Zarodowej Osowa Sień, który po 1990 roku przekształcił się w spółkę. Ośrodek ten, jako jeden z nielicznych z grona Państwowych Gospodarstw Rolnych przetrwał restrukturyzację lat dziewięćdziesiątych i działa po dziś dzień. Zasłynął z hodowli bydła mięsnego. To właśnie ta działalność była inspiracją do budowy pomnika byka Ilona, który góruje na odcinku Osowa Sień – Wschowa i można go zobaczyć w oddali idąc dalej Drogą św. Jakuba do Wschowy.

Zabytki Osowej Sieni

  • Kościół pw. św. Fabiana i Sebastiana trudno jest dojrzeć z daleka, a to dlatego, że posiada on dość niską drewnianą wieżę. Bryła kościoła wyróżnia się na tle innych, a to za sprawą użycia do jego budowy kamienia, drewna i cegły. Przy posesji nr 50 (przed głównym skrzyżowaniem w centrum wsi) znajduje się skrzynka z pamiątkowym stemplem z bryłą kościoła. Kościół znajduje się za skrzyżowaniem, przy szlaku. Skrzynka znajduje się po prawej stronie, na jej wysokości po lewej stronie przy Sali wiejskiej znajduje się zadaszona wiata, w której można odpocząć.
  • Klasycystyczny dwór (Osowa Sień Środkowa)
  • Pałac w Osowej Sieni (Osowa Sień Górna)
  • Dwór (Osowa Sień Dolna)

Ciekawostki historyczne

Ciekawą postacią związaną z Osową Sienią jest Leoni Ossowski – niemiecka pisarka, która za wkład w pojednanie polsko-niemieckie została uhonorowana medalem: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest ona autorką Trylogii Śląskiej. Własnością jej rodziny był Pałac w Osowej Sieni Górnej – obecnie (rok 2021) mieści się w nim hotel butikowy.

Patrząc na rozległe pola w okolicach Osowej Sieni należy pamiętać o krwawej bitwie, która rozegrała się tu 13 lutego 1706  pomiędzy wojskami szwedzkimi (ok. 10 000 żołnierzy), a armią sasko-rosyjską (ok. 18 000 żołnierzy). Zwycięstwo Szwedów w bitwie pod Wschową  na kilka lat zmieniło sytuację polityczną w Europie.  Bitwa stoczyła się w ramach wojny domowej w Polsce, a ta była fragmentem Wielkiej Wojny Północnej. Doprowadziła ona do zerwania sojuszu z Carem Piotrem I. Król August II zmuszony został do zrzeczenia się polskiej korony (odzyskał ją ponownie w 1709 r.). Na tronie polskim zasiadł król Stanisław Leszczyński.

O tym jakie znaczenie dla Szwedów miała bitwa pod Wschową niech świadczy utwór szwedzkiej grupy hardrockowej SABATON, który powstał w 2012 roku ponad 300 lat po bitwie. Piosenka nosi tytuł „Killing Ground”, została wydana w albumie Carolus Rex. W utworze wyraźnie wybrzmiewa niemiecka nazwa miasta: Fraustadt.

Historia bitwy stanowi również tło historyczne powieści kryminalnej „Pokuszenie” wydanej w roku 2018 przez wywodzącego się ze Wschowy historyka, dziennikarza Gazety Poznańskiej, a później Gazety Wyborczej Piotra Bojarskiego.

Drewniana ławeczka pielgrzyma

Wśród pól, za aleją jesionową prowadzącą z Osowej Sieni do Wschowy, po prawej stronie znajduje się drewniana ławeczka dla pielgrzyma zbudowana przez wschowianina Krzysztofa Juśkiewicza, który pielgrzymował do Santiago w 2019 roku. Ławeczka ozdobiona jest grawerowaną w drewnie muszlą.

Przebieg szlaku

Idąc przez Osową Sień wędrowiec powinien kierować się na zachód, wzdłuż drogi. Do parafialnego kościoła, znajdującego się w centrum wsi, prowadzi droga wzdłuż kamiennego muru. Po wyjściu z świątyni, mijamy probostwo i skręcamy w prawo. Przechodząc obok klasycystycznego dworu dojdziemy do cmentarza. Tu należy skręcić w lewo i dawnym traktem, aleją jesionów udać się w kierunku południowym, widząc w oddali zarys wieży wschowskiej fary.

Miejscowość położona 4 km na pn.-wsch. od Wschowy, rozciągnięta na dł. 3 km poprzecznie do drogi Wschowa – Włoszakowice.

Osowa Sień – Wschowa 6 km

Osowa Sień – Santiago de Campostela 3351 km

Położenie geograficzne wsi: 51°50’16″N, 16°20’14″E.