o wsi nazywanej Rudegeri villa pochodzi z 1325 r. Polska nazwa wywodzi się od nazwiska właścicieli ziemskich, rodziny Ossowskich herbu Awstacz. Niedaleko wsi, ok. 1 km na północ, przebiegała po 1919 r. granica polsko-niemiecka. Obecnie wieś Osowa Sień jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzi mijana wcześniej na szlaku miejscowość Wincentowo.
W czasach współczesnych, powojennych wieś kojarzona jest głównie z Państwowym Ośrodkiem Hodowli Zarodowej Osowa Sień, który po 1990 roku przekształcił się w spółkę. Ośrodek ten, jako jeden z nielicznych z grona Państwowych Gospodarstw Rolnych przetrwał restrukturyzację lat dziewięćdziesiątych i działa po dziś dzień. Zasłynął z hodowli bydła mięsnego. To właśnie ta działalność była inspiracją do budowy pomnika byka Ilona, który góruje na odcinku Osowa Sień – Wschowa i można go zobaczyć w oddali idąc dalej Drogą św. Jakuba do Wschowy.
Ciekawą postacią związaną z Osową Sienią jest Leoni Ossowski – niemiecka pisarka, która za wkład w pojednanie polsko-niemieckie została uhonorowana medalem: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest ona autorką Trylogii Śląskiej. Własnością jej rodziny był Pałac w Osowej Sieni Górnej – obecnie (rok 2021) mieści się w nim hotel butikowy.
Patrząc na rozległe pola w okolicach Osowej Sieni należy pamiętać o krwawej bitwie, która rozegrała się tu 13 lutego 1706 pomiędzy wojskami szwedzkimi (ok. 10 000 żołnierzy), a armią sasko-rosyjską (ok. 18 000 żołnierzy). Zwycięstwo Szwedów w bitwie pod Wschową na kilka lat zmieniło sytuację polityczną w Europie. Bitwa stoczyła się w ramach wojny domowej w Polsce, a ta była fragmentem Wielkiej Wojny Północnej. Doprowadziła ona do zerwania sojuszu z Carem Piotrem I. Król August II zmuszony został do zrzeczenia się polskiej korony (odzyskał ją ponownie w 1709 r.). Na tronie polskim zasiadł król Stanisław Leszczyński.
O tym jakie znaczenie dla Szwedów miała bitwa pod Wschową niech świadczy utwór szwedzkiej grupy hardrockowej SABATON, który powstał w 2012 roku ponad 300 lat po bitwie. Piosenka nosi tytuł „Killing Ground”, została wydana w albumie Carolus Rex. W utworze wyraźnie wybrzmiewa niemiecka nazwa miasta: Fraustadt.
Historia bitwy stanowi również tło historyczne powieści kryminalnej „Pokuszenie” wydanej w roku 2018 przez wywodzącego się ze Wschowy historyka, dziennikarza Gazety Poznańskiej, a później Gazety Wyborczej Piotra Bojarskiego.
Wśród pól, za aleją jesionową prowadzącą z Osowej Sieni do Wschowy, po prawej stronie znajduje się drewniana ławeczka dla pielgrzyma zbudowana przez wschowianina Krzysztofa Juśkiewicza, który pielgrzymował do Santiago w 2019 roku. Ławeczka ozdobiona jest grawerowaną w drewnie muszlą.
Idąc przez Osową Sień wędrowiec powinien kierować się na zachód, wzdłuż drogi. Do parafialnego kościoła, znajdującego się w centrum wsi, prowadzi droga wzdłuż kamiennego muru. Po wyjściu z świątyni, mijamy probostwo i skręcamy w prawo. Przechodząc obok klasycystycznego dworu dojdziemy do cmentarza. Tu należy skręcić w lewo i dawnym traktem, aleją jesionów udać się w kierunku południowym, widząc w oddali zarys wieży wschowskiej fary.
Miejscowość położona 4 km na pn.-wsch. od Wschowy, rozciągnięta na dł. 3 km poprzecznie do drogi Wschowa – Włoszakowice.
Osowa Sień – Wschowa 6 km
Osowa Sień – Santiago de Campostela 3351 km
Położenie geograficzne wsi: 51°50’16″N, 16°20’14″E.