ZAMYSŁÓW
Obecnie wieś jest siedzibą sołectwa Zamysłów w gminie Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, województwie lubuskim.
Wieś nazywano Hincze lub z niem. Hinzendorf, po 1945 r. przyjęła swą obecną nazwę.
Odkrycia archeologiczne potwierdzają obecność osady z czasów epoki żelaza (4000-2000 lat przed n.e.). Pierwsze wzmianki pochodzą z 1307 r. i dotyczą nadania wsi wraz z Konradowem i Kandlewem w dniu 8 lutego klasztorowi klarysek głogowskich przez księcia głogowskiego Henryka III. Wieś należała do zakonu do jego sekularyzacji w 1810 r.
Ponad 500-letnia przynależność do zakonu miała wpływ na duchowy charakter wsi. Podczas wojny trzydziestoletniej, po 1641 r. głogowskie klaryski przeniosły swój klasztor z okupowanego przez Szwedów Głogowa do Zamysłowa. Podczas sześcioletniego pobytu w Zamysłowie dbały o rozwój kulturalny i pielęgnowanie religii katolickiej swych wiosek: Zamysłowa, Konradowa i Kandlewa. Wszyscy mieszkańcy Zamysłowa byli katolikami (w 1705 r. tylko dwie osoby były innego wyznania). Pamięć o obecności pobożnych zakonnic zachowała się długo w postaci legend oraz nazw miejsc: „Most zakonnic” czy „Las mniszek”.
W Zamysłowie mieszkał i pełnił funkcję nauczyciela w miejscowej szkole Karl Gross, badacz dziejów wsi i okolicy, autor licznych artykułów oraz książki z zebranymi legendami i starymi opowieściami z terenu ziemi wschowskiej.
Po II wojnie światowej nastąpiła prawie 100-procentowa wymiana ludności. Do Zamysłowa przybyli nowi osadnicy; każdy ze swoją historią wojennej tułaczki. Zamysłów nie doczekał się jeszcze spisania i wydania jego historii z czasów powojennych.
Do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Zamysłowie trzeba nieco zboczyć ze szlaku skręcając na skrzyżowaniu szlaku z drogą asfaltową w prawo. Na tym skrzyżowaniu znajduje się kolejna ławeczka pielgrzyma a obok niej ostatnia już na tym odcinku skrzynka z pamiątkowym stemplem obrazującym bryłę kościoła. Za Zamysłowem w lesie przebiega granica województw dolnośląskiego i lubuskiego.
Miejscowość położona 11 km na pd-zach. od Wschowy, przy drodze powiatowej nr 216.
Położenie geograficzne wsi: 51°73’33″N, 16°23’33″E.