Premiera książki

Premiera książki

22.10.2021

Pogranicze. Przeszłość bez historii.

Stowarzyszenie Czas A.R.T., Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wschowa zaprasza na premierę najnowszej publikacji dr hab. Marcelego Tureczka „Pogranicze. Przeszłość bez historii”. W książce został poruszony temat najtrudniejszy, nieustanie wzbudzający konflikty, nieporozumienia, emocje, zapytania i wątpliwości.

XXI w. nie zamknął rozdziału zwiazanego z pokoleniową traumą po rozbiorach, I i II wojnie światowej. Czas ten nadal wymaga analiz, badań, debat, działań edukacyjnych. Zrozumienie, być może i akceptacja, pogodzenie się z przeszłością, która mocno odbiła swoje piętno na wielu pokoleniach mieszkających po obu stronach granicy: polsko-niemieckiej, niemiecko-polskiej nada nowy ton w publicznej polemice o pograniczu.

Podczas spotkania będzie można nabyć publikację (25 zł).

Zapraszamy.

  • Czas A.R.T.
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wschowa

Patronat medialny:

  • wschowa.news
  • Elka.pl

Dr hab. Marceli Tureczek, prof. UZ (ur.1979), historyk, badacz zabytków, związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizuje się w problematyce ochrony zabytków, strat dóbr kultury oraz stosunkach polsko-niemieckich, łącząc te zagadnienia w obrębie swoich badań. Efektem tych zainteresowań obok głównego nurtu, są także prace ukierunkowane na problematykę tożsamości i pamięci. Członek Stowarzyszenia Czas A.R.T.