Szkolenie Opiekunów Dróg św. Jakuba

Spotkanie i Szkolenie Opiekunów Dróg św. Jakuba 24-25.06.2023

Spotkanie i Szkolenie Opiekunów Dróg św. Jakuba 24-25.06.2023

04.06.2023

W tym roku  mamy przyjemność współorganizować Ogólnopolskie Spotkanie Opiekunów Dróg św. Jakuba, które odbędzie się 24 i 25 czerwca we Wschowie. Do naszego historycznego miasta królewskiego na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska dotychczasowych i nowych Opiekunów zapraszamy wraz z Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce oraz Parlament Jakubowy. Miejscem spotkania i noclegu będzie schronisko młodzieżowe przy Centrum Kształcenia Ustawicznego i Pracy we Wschowie (Plac Kosynierów 1).

 

Ramowy program prezentuje się następująco:

24.06.2023 (sobota)

godz. 10:00-11:20 Rejestracja uczestników

godz. 11:30 Wyjście na Drogę św. Jakuba – Wschowa – Konradowo (8 km). Szkolenie praktyczne dla Opiekunów.

godz. 14.30 Odpoczynek i ciepły posiłek w Konradowie przy kościele pw. św. Jakuba

godz. 18:00 Msza św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wschowie, wejście od ulicy Niepodległości.

godz. 19:30 Kolacja w stołówce schroniska przy Placu Kosynierów 1. Tutaj zakwaterowanie i wspólny wieczór, czas na wymianę doświadczeń.

 

25.06.2023 (niedziela)

godz. 7:30 Zwiedzanie wschowskiej fary – kościoła pw. św. Stanisław Biskupa i Męczennika

godz. 8:00 Msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Plac Farny.

godz. 9:15 Śniadanie w restauracji „Wschowianka”, ul. Niepodległości 45.

godz. 10:00 Szkolenie teoretyczne dotyczące znakowania szlaku (Plac Kosynierów 1), poznanie dobrych praktyk na Camino.

godz. 12:00 Spacer po Wschowie (Lapidarium Rzeźby Nagrobnej, starówka: dawny, luterański kościół Żłóbka Chrystusa, rynek z ratuszem, kamienice mieszczańskie, mury obronne, zamek starosty)

 

Koszty uczestnictwa (za osobę):

  • pakiet A: 120 zł, obejmuje: nocleg 24/25.06. (pokoje 4-osobowe), piknik w Konradowie i ciepła zupa z pieczywem wieczorem  w sobotę, uczestnictwo w szkoleniu: materiały do znakowania (pędzle, farby, szablony, naklejki), koszty organizacyjne, śniadanie w niedzielę, kawa, herbata, ciasto w trakcie szkolenia.
  • pakiet B: 65 zł, obejmuje: piknik w Konradowie i ciepła zupa wieczorem w sobotę, uczestnictwo w szkoleniu: materiały do znakowania (pędzle, farby, szablony, naklejki), kawa, herbata, ciasto w trakcie szkolenia, koszty organizacyjne – bez noclegu.
  • pakiet C: 45 zł. uczestnictwo w szkoleniu: materiały do znakowania (pędzle, farby, szablony, naklejki), piknik na powietrzu w Konradowie, kawa, herbata, ciasto w trakcie szkolenia, koszty organizacyjne – bez noclegu i wieczornego posiłku.

 

Informacje i zapisy przyjmujemy do 12 czerwca 2023 r. pod adresem e-mail: opiekun@camino.net.pl

Rachunek bankowy do wpłat za uczestnictwo: Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce: 49 1600 1462 1893 3764 4000 0001, tytuł wpłaty: “Spotkanie Opiekunów Szlaku we Wschowie – imię i nazwisko uczestnika, informacja o pakiecie świadczeń”. Uczestnik, który zostanie zapisany otrzyma potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

Miejsce szkolenia i noclegu: Schronisko młodzieżowe przy CKUiP we Wschowie 67-400, Plac Kosynierów 1. Pościel jest w cenie noclegu, należy przywieźć ze sobą ręczniki. Istnieje możliwość noclegu z piątku na sobotę – za dodatkową opłatą.

 

Dojazd

Wschowa leży w południowo-wschodniej części woj. lubuskiego, między Lesznem (18 km) a Głogowem (24 km), przy drodze krajowej DK 12. Dojazd drogą ekspresową S3 do zjazdu Głogów Zachód lub Głogów Południe albo drogą S5 do zjazdu Leszno i dalej drogą DK12. Z Leszna, Głogowa i Zielonej Góry można dojechać do Wschowy pociągiem PolRegio (relacja Leszno – Głogów – Zielona Góra).

W trakcie pobytu będzie nam towarzyszyła przewodnik, historyk sztuki i prezes Stowarzyszenia Czas A.R.T. – Marta Małkus.

 

Dalsze uwagi:

1) Podczas wędrówki ze Wschowy do Konradowa pod okiem doświadczonych znakarzy będziemy malować znaki na krótkim odcinku we Wschowie.

2) Szkolenie teoretyczne obejmować będzie tematy związane m.in. z formalnymi i organizacyjnymi uwarunkowania prowadzenia prac znakarskich oraz specyfiką i zadaniami funkcji opiekuna szlaku na Drodze św. Jakuba.

3) Z uwagi na pracę z farbami, konieczne jest posiadanie ubioru na zmianę lub ochronnego (np. solidny fartuch, spodnie, bluza, rękawice). Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za zniszczenie lub uszkodzenie odzieży podczas znakowania.

4) Podczas szkolenia opiekunowie podzielą się z nami swoimi doświadczeniami w zakresie dobrych praktyk w zakresie opieki nad swoimi odcinkami.

5) Możliwość przygotowania posiłków wegetariańskich po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby.

Każdy uczestnik ubezpiecza się we własnym zakresie i bierze udział w wydarzeniu na własną odpowiedzialność.