Projekty Jakubowe 2021

Projekty Jakubowe 2021

W roku 2021 udało nam się zrealizować dwa zadania w obszarze Drogi św. Jakuba.

Zadania zostały wykonane w ramach dofinansowań od:


  1. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Zadanie: “Wyjątkowe lubuskie miasteczko na Pograniczu Wielkopolski i Śląska”
  2. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zadanie: “W sieci wschowskich zabytków”.

W ramach tych zadań udało nam się stworzyć stronę internetową Stowarzyszenia Czas A.R.T. Na stronie swoją oddzielną zakładkę ma nasz długofalowy projekt: Wschowa na Drodze św. Jakuba. Teraz w jednym miejscu wędrowiec może uzyskać wszystkie informacje na temat wschowskiego odcinka Drogi św. Jakuba. Są tutaj informacje o historii wiosek i ich zabytkach oraz infrastrukturze dla pielgrzymów. Można również prześledzić projekty realizowane w poszczególnych latach oraz zobaczyć na zdjęciach ich trwałe rezultaty.

W roku 2021 dzień 25 lipca, czyli uroczystość św. Jakuba Apostoła Starszego przypada w niedzielę, a to oznacza, że Rok ten ogłoszony zostaje Rokiem Świętym. Z uwagi na czas pandemii wyjątkowo Rok Święty obejmuje lata 2021 i 2022. Z tej okazji kapituła Parlamentu Jakubowego stworzyła listę kościołów stacyjnych. O miano kościoła stacyjnego mogły ubiegać się tylko te kościoły, które leżą w miejscowościach na Drodze św. Jakuba. Na liście kościołów stacyjnych znalazł się kościół pw. św. Jakuba w Konradowie. Z tej okazji 20 marca 2021 przybył do Konradowa biskup pomocniczy Stefan Regmunt. Poświęcił on Drzwi Jubileuszowe. Przy tej okazji poświęcona została również figura św. Jakuba Apostoła Starszego, która została postawiona przed wiatą dla pielgrzymów.

10 maja 2021 odbyła się piąta już akcja sprzątania szlaku. Tym razem zebraliśmy się większą grupą. Ponownie posprzątaliśmy odcinek Osowa Sień – Wschowa.

W dniach 11-13 czerwca odbyło się kolejne już przejście Drogą św. Jakuba z Leszna przez Wschowę i Głogów do Jakubowa. Przyjechali goście z Turku, Krzywinia, Leszna, Lwówka Śląskiego, Wrocławia, Poznania, Łodzi, Bytomia i Brenna.

W dniu 11 czerwca pielgrzymi wyruszyli z Leszna do Wschowy. Część pielgrzymów przyszła pieszo, inni dotarli do Wschowy pociągiem. Wieczorem wszyscy spotkali się w kościele p.w. św. Józefa i pod przewodnictwem Marty Małkus zwiedzili Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Wędrowców gościło Schronisko Młodzieżowe przy CKUiP we Wschowie. Następnego dnia po mszy św. w kościele farnym pielgrzymi wyruszyli do Głogowa. Po drodze odwiedzili kościół pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej, kościół w Konradowie i Zamysłowie oraz we Wilkowie. Strudzeni i przemoczeni dotarli do Głogowa, gdzie po pewnych perturbacjach dotarli na nocleg. W niedzielę rano do grupy pielgrzymów dołączyły pątniczki z Wrocławia i Zielonej Góry. Wszyscy dotarli do Sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie.

Na wykonanie strony internetowej i odnowienie szlaku otrzymaliśmy 7.00,00 PLN oraz 2.479,20 PLN od Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wkład własny osobowy Stowarzyszenia Czas A.R.T. wyniósł 4.750,00 PLN. Wartość projektu to:14.229,20 PLN.

Dzięki wsparciu naszych sponsorów:

  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kamila Kamyszek,
  • Cukiernia Jolanta Kasperska
  • Piekarnia Wacław Gierczak,
  • Ewa i Krzysztof Sobczuk,
  • Magdalena i Jarosław Dokurno,
  • Marta i Tomasz Małkus

– mogliśmy ugościć naszych pielgrzymów posiłkami w drodze.

Fotorelacje:

2021.03.20 Konradowo – kościół stacyjny

2021.05.10 Sprzątanie

2021.06.11-13 Przejście